Tuesday 7 January 2014

RPH Tingkatan 1


Mata Pelajaran       : Bahasa Melayu
Bil. Murid                : 32 orang

Tingkatan               : 1 Oren

Tarikh                     : 10 April 2013

Masa                      : 40 minit      

Tajuk                      : Gaya Bahasa

Bidang                   : Estetik

Model Pengajaran : Pembelajaran Secara Langsung

Rancangan Mengajar Tingkatan 1

Hasil Pembelajaran
Huraian Hasil Pembelajaran

11.0 Menguasai gaya bahasa dan laras bahasa dalam karya penulisan kreatif dan bukan kreatif.

11.2 Menganalisis gaya bahasa dan unsur bunyi dalam karya sastera serta menggunakannya dalam penulisan kreatif.

Aras 1 (ii)

Mengesan gaya bahasa dalam prosa dan puisi.


Objektif pembelajaran:

Pada akhir pelajaran pelajar dapat menentukan sekurang-kurangnya 3 jenis gaya bahasa yang terdapat dalam sajak secara berkumpulan.


KEMAHIRAN BAHASA        :           Mendengar, membaca dan bertutur.
SISTEM BAHASA                 :           Tatabahasa
PENGISIAN KURIKULUM  
Ilmu              : Perpaduan  Negara
Nilai              : Cinta akan negara, cinta akan keindahan, tanggungjawab, prihatin,dan perpaduan negara
KBT              : Kemahiran berfikir, kecerdasan pelbagai.


ALAT BANTU MENGAJAR
·         Teks sajak ’Negeri Cinta’, teks sajak ’Seorang Guru Tua’ dan kertas A4,

Pengalaman sedia ada:

·         Pelajar mengetahui ciri-ciri sajak.
·         Pelajar mengetahui bentuk-bentuk sajak.
·         Pelajar mengetahui cara mengesan gaya bahasa asonansi dan aliterasi dalam karya puisi.


Fasa dan Isi kandungan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Alat/KBT/Nilai

Set Induksi (2 minit)


·         Guru mendeklamasikan sebuah sajak.





Fasa 1: Pengenalan dan sorotan (5 minit)

(Mengaktifkan pengalaman lalu)

Objektif
Menentukan 3  jenis gaya bahasa yang terdapat dalam sajak

·         Menentukan gaya bahasa hiperbola dalam sajak
·         Menentukan gaya bahasa perulangan dalam sajak.
·         Menentukan gaya bahasa metafora dalam sajak.








Memperkenalkan objektif
·         Guru memaklumkan objektif pelajaran hari ini.


Sorotan
·         Murid mengimbas kembali sajak yang telah dipelajari.
·         Murid memberi respons tentang ciri-ciri, dan bentuk-bentuk sajak.

Fasa 2 : Persembahan (10 minit)
(Isi baharu diperkenalkan dan dihuraikan)

·         Gaya bahasa hiperbola, perulangan dan metafora.

·         Hiperbola ialah Perbandingan yang dibuat secara melampau atau melebih-lebih  tentang sesuatu perkara untuk gambaran yang lebih meyakinkan.
Contoh hiperbola ialah:
Negeri terlindung di luar penglihatan

·         Pengulangan ialah teknik yang digunakan oleh penyair mungkin dari segi perkataan, frasa-frasa, baris-baris, ayat, rangkap-rangkap dan kata-kata berganda bagi menunjukkan penegasan atau memperlihatkan unsur menarik dala sajak.
Contoh perulangan  ialah:
Ini laut kita, lindungilah dari pencemaran
ini hutan kita, lindungilah dari kemusnahan
ini langit kita, lindungilah dari keracunan
ini sungai kita, lindungilah dari pembuangan

·         Metafora ialah gaya bahasa kiasan atau perbandingan. Sifat gaya bahasa ini ringkas, padat, tersusun rapi dan biasanya terdiri daripada dua perkataan. Satu daripada perkataan itu bersifat konkrit, iaitu nyata (maujud) dan menjadi objek untuk difikirkan. Satu perkataan lagi bersifat abstrak (mujarad), iaitu tidak nyata, yang menjadi pembanding

·         Contoh metafora ialah negeri kerinduan







Guru menerangkan maksud gaya bahasa hiperbola, perulangan dan metafora. Kemudian, guru mengajar cara mencari penggunaan gaya bahasa di hiperbola, perulangan dan metafora dalam sajak.







Teks sajak
 

Fasa 3 : Latihan berpandu (10 minit)

(Murid melakukan latihan konsep/kemahiran di bawah pengawasan guru)

  • Murid mencari gaya bahasa hiperbola, perulangan dan metafora dalam sajak.








·         Guru memberikan satu contoh sajak kepada murid.
·         Murid dikehendaki mencari gaya bahasa hiperbola, perulangan dan metafora dalam sajak yang telah diberikan.
·         Murid dipandu oleh guru semasa mencari gaya bahasa tersebut.









Kertas A4

Fasa 4 : Latihan kendiri (10 minit)

(Murid melakukan latihan menggunakan konsep/kemahiran mereka sendiri)

·         Murid mencari gaya bahasa hiperbola, perulangan dan metafora dalam sajak ’Seorang Guru Tua










·         Guru meminta mencari gaya bahasa yang dipelajari dalam sajak ’Seorang Guru Tua
·         Murid menyenaraikan gaya bahasa hiperbola, perulangan dan metafora sajak ‘Seorang Guru Tua’
·         Guru memantau dan membuat penilaian.



Fasa 5: Penaksiran (5 minit)

·      Guru memilih 3 orang pelajar untuk menyenaraikan gaya bahasa yang mereka temui di papan tulis.
·      Guru dan murid membuat analisis berdasarkan gaya bahasa tersebut.


Tugasan pelajar

Penutup (2 minit)


Penutup kognitif :
·         Wakil murid membuat kesimpulan/rumusan.
·         Guru membuat rumusan.


Penutup sosial
·         Guru memberi kata-kata semangat



Refleksi/cadangan : : _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________GA

 

No comments:

Post a Comment